Bahçesi olan hepimiz yemyeşil, bakımlı bir çime sahip olmak ister. Bir ev en değerli eşyalarla döşense de halısı, perdesi, döşemesi olmadan dekorasyonu eksiktir ve göze hoş görünmez. Aynı şekilde çimensiz, toprağın rengi görünen bir bahçe en nadide bitkilerle dolu olsa da tamamlanmış sayılmaz. Ek olarak çimin bahçeye dekoratif öneminden çok daha fazla faydaları vardır. İyi bakılan bir çim bahçe toprağını kökleriyle bir ağ gibi sardığı için özellikle meyilli bahçelerde toprak kaybını önler.
Yağışlı dönemlerde çamurlanmaya , kuru havalarda ise toza mani olur.
Bakımı esnasında yabani otlarla mücadeleyi sağladığı için bahçedeki diğer bitkiler daha sağlıklı büyür.
Gün boyu nefes alan çimler havayı temizler.
Sıcak yaz günlerinde bünyesindeki suyu buharlaştırırken bahçenin ısısını birkaç aşama düşürerek ferahlık verir. Çim ekimi ve bakımı her safhasında son derece dikkat ve efor gerektirir.

Eksiksiz bir toprak hazırlığı: Kullanım maksadı, iklim, toprak, hava ve sulama şartlarına en uygun tohumun tespiti. Doğru zamanda, kaideına bakılırsa ekim. Çimler yerleşinceye kadar azami dikkat ve bakım (Çim bu dönemde çok hassastır. İhmal neticesinde emek harcamalar kolayca boşa gidebilir.

Yetişkin çimlerin yıl süresince düzenli bakım ve uygulaması: Çim yetiştirme çiçek, sebze ve ağaç yetiştirmekten daha zor olsa gerek denilse yeridir. İhmale hiç gelemez, derhal bakımlı görüntüsünü kaybedebilir. Çim biçme çok zevkli ama sonu gelmez bir vazifedir.
Çim ekilecek alan 10-20 metrekare bir yer ise birazcık gayretle en amatör bahçeciler bile bu işi başarı ile yapabilir. Alan fazla geniş, şekli düzensiz ve toprak fazla bakımsız ise ustalaşmış yardım almak lazımdır.

Çim tohumu: Çim tohumu tek çeşit yada 3’lü 4’lü 5’li 6’lı ve 7’li ( Kaliteli çim alanına haiz olmak için MEADOW çim tohumu karışımı kullanınız ) karışım benzer biçimde farklı özelliklere haiz tohumlardan meydana gelen karışımlar halinde satılır. Bu karışımlar hazır alınabileceği benzer biçimde bahçe şartlarına uygun olarak uzman biri tarafınca hazırlanabilir. Tohum satın almadan önce bahçe toprağının cinsi tespit edilmelidir. İklim şartları önemlidir. Mesela suyun kafi olmadığı yerde azca su isteyen bir çim ekilir. Sadece iklim yeterince sıcak değilse bu çimler kışın sarıyorır ve kötü görünür. Bahçede yoğun bir kullanım varsa ne olursa olsun basılmaya ve çiğnenmeye elverişli karışımlar kullanılmalıdır. Bahçede hem gölge, hem de devamlı güneş gören bölgeler olabilir. Bu durumda birkaç farklı karışım gerekebilir. Burada yapılacak şey şartları iyice inceleyip not almak, daha daha sonra tohum satan yerlerde iyi bir araştırma yapmaktır. Açık satılan tohumlardan ziyade ambalajlı tohumlar tercih edilirse esasen paketin üzerinde ayrıntılı bir şekilde özellikleri yazar.