Ankara Organik Solucan Gübresi Üretimi ve Tedariki Bahçe Ankara Sitemizden Yapılmaktadır..
Daha az zamanda daha çok ürün elde etme fikrinin kabul edildiği günümüzde, üretimin söz konusu olduğu her alanda maalesef kimyasalların desteğini almak kaçınılmazdır. Kısa vadede düşünüldüğünde verimi artırmanın en pratik ve etkili yolu kimyasal gübrelerin kullanımı olarak görülmektedir.

Ancak ziraat alanında toprağın uzun dmühim geleceği düşünüldüğünde, verimliliğin ve devamının organik gübrelerle sağlanacağı göz ardı edilmemelidir. Organik gübre denilince muhakkak ki akla bir çok naturel gübre çeşidi gelmektedir. Toprağın dengesini bozmadan verimi artıran en önemli materyallerden birisi de solucan gübresidir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanından üretilen ve vermikompost olarak da adlandırılan solucan gübresi ortalama 40 yıldır ABD ve bir çok Avrupa ülkesinde üretilmekte ve organik tarımda kullanılmaktadır. Solucanların büyük baş hayvanların gübreleri ve bitkisel atıklardan beslenerek bu atıkları kendi bünyelerindeki kimyasal maddelerle işlemesi sonucu ortaya çıkan solucan gübresi önemli bir nebat gıda kaynağı ve toprak düzenleyicidir. 250.000 solucan 1 m3 hacmindeki hammaddeyi üç ay içinde gübreye dönüştürür.

Solucan gübresinin ihtiva ettiği simbiyotik ve simbiyotik bakteriler toprağa canlılık kazandırır. Solucanların bünyelerinde barındırdıkları antibiyotik, aminoasit ve mineraller gübrelerine etki eder. Bu nedenle solucan gübresinin biyolojik aktivitesi artarak hayvansal gübrenin 100 katına kadar ulaşır.
Solucan gübresinin ihtiva ettiği humik ve fulvik asit bitki beslenmesi için çok elzemdir.

Solucan gübresinin özellikleri nelerdir;

Organik maddelerin, solucanlar vesilesiyle doğal bir süreçten geçmesiyle oluştuğundan tamamen doğaldır. Kimyasal gübrelerin toprağa ve bitkiye dolayısıyla insana ve öteki canlılara verdiği zararlardan kesinlikle uzaktır.
Bünyesinde barındırdığı yararlı bakteriler sayesinde toprağı zararlı bakterilerin etkisinden kurtarır ve bitkilerin daha kuvvetli olmalarını sağlar.
Aşırı kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanımıyla meydana gelen zararlı etkileri ortadan kaldırır..
Taneli yapısı sayesinde toprağı düzenleyip hava almasını sağlar. Böylece toprak daha fazla su tutacağından sulama sıklığını azaltmış olur.
Hayvansal gübrenin aksine içinde yabani ot tohumu içermez.
Doğaya zararlı herhangi bir madde ihtiva etmediğinden dolayı toprağa, suya ve havaya zarar vermez.
Torakta uzun süre kaldığı için bitkinin gıda ihtiyacını uzun süre karşılamış olur.
Bitkiye direnç kazandırır ve hava şartlarının olumsuz etkilerine karşı bitkiyi korur.
İçerdiği mikroorganizmalar sayesinde topraktaki tüm gıda maddelerinin bitki tarafından alınmasını sağlar.
Solucan gübresi bitkilerin daha hızlı ve organik gelişimini pozitif yönde yönde etkiler ve direncini artırır.
Suda hızla çözündüğü için ziraatta kullanılan tüm ilaç ve gübrelere uyumludur.